Uniwersytet Hawajski (UH) i Ocean Networks, Inc. (ONI) ogłosiła zawarcie partnerstwa publiczno-prywatnego w celu budowy nowego podmorskiego systemu kabli światłowodowych, który połączy Wyspy Hawajskie i zapewni szybki, szerokopasmowy dostęp do Internetu na terenie całego stanu Hawaje.
Koszt projektu HIFL (Hawaiian Islands Fibre Link) szacuje się na 120 milionów dolarów i stanowi on kluczowy element ambitnej inicjatywy Connect Kākou, której celem jest zapewnienie niezawodnych i niedrogich usług internetowych wszystkim grupom ludności Hawajów.
ONI odpowiada za budowę, eksploatację i konserwację międzywyspowego systemu kablowego. Finansowanie będzie częściowo pochodzić z dotacji federalnej. Pozostałe środki ONI otrzyma w drodze inwestycji bezpośrednich i długu zabezpieczonego. Po uruchomieniu system HIFL będzie w stanie przetwarzać duże ilości danych przy minimalnych opóźnieniach. Linia ta stanie się główną linią międzywyspową inicjatywy Connect Kākou.
HIFL będzie składać się z 24 par włókien, a szacowany okres użytkowania wynosi 25 lat. Uruchomienie systemu zaplanowano na koniec 2026 roku. Projektem zarządza Biuro Systemów Informatycznych UH przy wsparciu Korporacji Badawczej Uniwersytetu Hawajskiego. Oczekuje się, że szkielet HIFL będzie neutralny dla operatorów z lokalizacjami na Oahu, Hawajach, Maui, Kauai, Lanai i Molokai.
Należy również zauważyć, że całkowity budżet inicjatywy Connect Kākou przekracza 500 milionów dolarów w formie dotacji federalnych, funduszy państwowych i inwestycji prywatnych. Program pomoże przezwyciężyć przepaść cyfrową: prawie jedno na dziesięć gospodarstw domowych na Hawajach nie ma dostępu do Internetu.
Powiązane materiały:
Google utworzy pierścień na Pacyfiku z kabli internetowych Bulikula i Halaihai Podmorski kabel internetowy Humboldt po raz pierwszy bezpośrednio połączy Amerykę Południową i Australię Telxius przedłuży nadchodzący kabel Tikal do Meksyku Klienci AWS tracą co roku miliardy dolarów z powodu nieoptymalnego wykorzystania chmury Przedsiębiorstwa państwowe w Federacji Rosyjskiej muszą do 2025 roku przejść na oprogramowanie krajowe