18 stanów USA pozywa SEC za niekonstytucyjną ingerencję w branżę kryptowalut

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W Stanach Zjednoczonych 18 stanów złożyło pozew przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz pięciu jej komisarzom, oskarżając ich o niekonstytucyjne nadużycie władzy i ingerencję w przemysł kryptowalut, którego kapitalizacja wynosi już 3 biliony dolarów.

Główną przyczyną konfliktu, jak podaje Fox Business, było stanowisko szefa SEC Gary’ego Genslera, który uważa, że ​​większość kryptowalut, z wyjątkiem Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH), powinna podlegać regulacjom jako papiery wartościowe. Powodowie podnoszą, że taka interpretacja prawa jest niezgodna z intencją Kongresu i narusza zasady federalizmu poprzez naruszenie prawa stanów do samodzielnego regulowania gospodarki. Ponadto stanowisko to doprowadziło do licznych procesów sądowych przeciwko głównym graczom w branży kryptowalut, takim jak Coinbase, Kraken i Ripple.

W pozwie argumentuje się, że nakładając kary i ograniczenia na platformy aktywów cyfrowych bez odpowiednich ram regulacyjnych, działania SEC powodują „niepewność regulacyjną”, tłumią innowacje i szkodzą amerykańskiej gospodarce. Prokuratorzy zwracają również uwagę, że Kongres celowo nie dał agencjom federalnym uprawnień do regulowania zasobów cyfrowych, pozostawiając tę ​​kwestię stanom.

„W istocie nadmierna regulacja SEC jest sprzeczna z podstawowymi zasadami federalizmu i podziału władzy. Roszczenia SEC dotyczące jurysdykcji ogólnej bez zezwolenia Kongresu pozbawiają państwa ich właściwej suwerennej roli i utrudniają rozwój innowacyjnych ram regulacyjnych dla branży aktywów cyfrowych” – czytamy w dokumencie.

Pozew został złożony w Sądzie Rejonowym Kentucky pod przewodnictwem prokuratora generalnego stanu Russella Colemana przy wsparciu 17 innych republikańskich prokuratorów z takich stanów, jak Nebraska, Tennessee, Wirginia Zachodnia, Iowa, Teksas, Mississippi, Montana, Arkansas, Ohio, Kansas, Missouri, Indiana, Utah, Luizjana, Karolina Południowa, Oklahoma i Floryda. W złożenie pozwu zaangażowana była także grupa zajmująca się kryptowalutami DeFi Education Fund, która promuje rozsądną politykę w dziedzinie zdecentralizowanych finansów.

Warto zauważyć, że pozew został złożony na tle obietnic prezydenta-elekta Donalda Trumpa dotyczących wsparcia branży kryptowalut i zakończenia tego, co nazwał „wojną administracji Bidena z kryptowalutami”. Jednocześnie niepewność co do przyszłego przywództwa SEC w związku z pojawieniem się nowej administracji dodaje intrygi tej sytuacji, a wynik procesu może mieć znaczący wpływ na przyszłość regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych i wyznaczają kierunek rozwoju tej szybko rozwijającej się branży.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz